Ishrana kod GERB-a igra ključnu ulogu u držanju ovog oboljenja pod kontrolom.
GERB je skraćenica za gastroezofagealne refluksne bolesti, čiji su simptomi žgaravica u želucu, bol u grudima i nadimanje nakon jela.
Ono što razlikuje gorušicu od GERB-a jeste dugotrajnost problema. Povremeni slučaj gorušice nakon konzumiranja određenih namirnica nije problem. Problem je kada to postane uobičajeno stanje i kada se ponavlja nakon svakog obroka.
Određena hrana može podstaći javljanje GERB-a, te se kaže da je upravo ishrana ključna u procesu lečenja ovog stanja.
Ne postoji jedinstveni jelovnik ili jedinstvena ishrana za ublažavanje simptoma GERB-a. Svakoj osobi neophodan je jedinstveni, nutritivni plan ishrane koji će pomoći prilikom borbe sa ovim oboljenjem.
Hrana bogata probioticima, kao što su jogurt i kefir takođe se preporučuje.
Paradajz bi takođe trebalo izgebavati. Kada kažemo paradajz, mislimo i na sveže povrće, ali i na sve prerađevine, kao što su paradajz sos ili paradajz pire.
Preterana upotreba kafe i čajeva sa kofeinom takođe pogoršavaju simptome GERB-a. Ne preterujte u dnevnom unosu ovih napitaka.
Čokolada, koju većina ljudi naprosto obožava, može biti najgori neprijatelj osoba sa GERB-om. Ona sadrži tri osnovna krivca za pojačavanje kiseline u želucu – kofein, masti i kakao.
Osnovni savet koji vam možemo dati kada je GERB u pitanju, jeste da ne započinjete dan kafom, cigaretama ili čajem. Ovi stimulansi će uznemiriti vaš želudac, creva i jednjak, a loš start dana nikako nije preporučljiv.
Zdrava ishrana je najbolji način na putu do ublažavanja neprijatnih simptoma koje GERB izaziva.
Ishrana kod GERB-a – Koju hranu bi trebalo konzumirati?
Kako bi se GERB držao pod kontrolom, neophodno je uravnotežiti način dosadašnje ishrane. Određena hrana može pojačavati količinu kiseline koja se proizvodi u želucu i time pogoršavati simptome. Kako se to ne bi dogodilo, važno je konzumirati prave namirnice. Voće je vaš najbolji saveznik kada je u pitanju ishrana kod GERB-a. Ono može pomoći u smanjivanju želudačne kiseline i ublažiti vaše simptome. Savetuje se konzumiranje voća za užine između glavnih obroka. Voće koje je dozvoljeno konzumirati su banane i jabuke. Od sezonskog voća, dinja je najbolji izbor. Nemasno meso je takođe dozvoljeno konzumirati kada patite od GERB-a. Meso ne bi trebalo predstavljati problem, sve dok ga pripremate na pravi način. Savetuje se kuvano meso ili pečeno u rerni, bez ulja. Dozvoljeno je konzumiranje ribe, govedine, juentine i pilećeg belog mesa. Hrana sa puno vlakana takođe može ublažiti neprijatne simptome sa kojima se susrećete. Ovsena kaša može biti savršen izbor za doručak i start dana. Konzumirajte dovoljno povrća, kao što su šargarepa, grašak, krompir i brokoli.
Koju hranu bi trebali izbegavati u potpunosti?
Hrana koja može podstaći stvaranje i lučenje kiseline i uzrokovati probleme sa varenjem nije preporučljiva osobama koje pate od simptoma ove bolesti. Pržena hrana bogata masnoćama nikako se ne preporučuje. Izbegavajte masnu hranu, koja duže ostaje u želucu i stvara višak kiseline. Ova hrana iritiraće creva, a samim tim i pojačati simptome koje osećate. Začinjena hrana koja sadrži čili papričice nije najbolji izbor. Ljuta hrana može pogoršati osećaj gorušice.
Da li je raspored obroka važan kada je u pitanju ishrana kod GERB-a?
Osim izbora namirnica, raspored obroka je takođe veoma važan kada je u pitanju ishrana kod GERB-a. Stručnjaci savetuju pet obroka dnevno, u jednakim vremenskim intervalima. Od tih pet obroka, tri su glavna, a dva su užine. Neophodno je rasporediti obroke, tako da je minimalan razmak između dva glavna obroka barem 4 sata. Stručnjaci takođe savetuju da se hrana unosi u umerenim količinama, te da se jede i žvaće polako, a svaki zalogaj sažvaće barem 20 puta. Na taj način, vašem želucu olakšavate proces varenja.
Javite se stručnom timu Strukture!
Centar za gojaznost Struktura može vam pomoći u borbi sa simptomima ovog oboljenja. Kako se kod GERB-a preporučuje održavanje optimalne telesne težine, mi vam možemo izraditi individualni plan ishrane na osnovu potreba vašeg organizma. Naravno, ovaj plan ishrane pravi se u skladu sa oboljenjima od kojih patite, bez obzira na to da li je samo GERB u pitanju ili su u pitanju udružena oboljenja. Mislite na svoje zdravlje – obratite se našem stručnom timu Centra za gojaznost!Želite da se oslobodite viška kilograma i povratite kontrolu nad životom?
Pozovite nas odmah i zakažite svoju konsultaciju sa našim specijalistom!
- Resavska 64 Beograd, Srbija
- info@struktura.rs
- +381 69 616 163
- Pon – Pet 09:00 – 20:00
Pošaljite nam E-mail
Pošaljite nam email i mi ćemo Vam u najkraćem roku odgovoriti na sva Vaša pitanja i zahteve za konsultacijama.